poniedziałek, 14 grudnia 2015

Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli świnek morskich

Od ostatniego postu minęło bardzo dużo czasu, a to dlatego, że w moim życiu trochę się zmieniło- znalazłam wymarzoną pracę i dlatego jestem nieco zabiegana, zwłaszcza, że jednocześnie studiuję. Jednak dzisiaj mam wolne (akurat w poniedziałek!), więc udało mi się napisać ten od dawna planowany post.

Zajmuję się świnkami od kilku lat i niestety sama popełniałam przez ten czas niektóre z poniższych błędów, jednak nie wynikały one z mojej złej woli, lecz z niewiedzy. Dlatego chcę się podzielić swoim doświadczeniem z Wami, ponieważ, być może, niektóre z poniższych podpunktów będą dla Was takim samym zaskoczeniem, jak dla mnie kiedyś były.

Część poniższych błędów sama kiedyś popełniałam, a część obserwuję często na grupie świnkowej na Facebooku. Mam nadzieję, że będą pomocne i przyczynią się do poprawy życia niejednej świnki.

1. Trzymanie jednej świnki

Świnki morskie (oraz m.in. szczury) to zwierzęta stadne, więc powinno się mieć co najmniej dwia prosiaczki. Wyobraźcie sobie, że siedzicie cały dzień w klatce bez towarzysza- każdy czułby się samotnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nasza świnka jest aspołeczna. Jeśli nie stać was na dwie świnki, to nic nie szkodzi, gdyż świnek nie powinno się kupować, jak wszystkich zwierząt (więcej w punkcie 4).


ŹLE:


DOBRZE:
2. Za mała klatka

Jeśli macie 1 aspołeczną świnkę, minimalna długość klatki to 80 cm, dla 2 świnek- 100 cm, a dla 3- 120 cm. Wiadomo, że im większa klatka tym lepiej, dlatego klatki można łączyć lub samemu zrobić. Trzeba też dopasować klatkę do świnek- np. 120-stka będzie za mała dla trzech energicznych samców.

ŹLE:

Serce mi krwawi, gdy patrzę na to zdjęcie

DOBRZE:


3. NIEPRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

Świnki powinny mieć cały czas dostęp do wody (najlepiej wymieniać ją co rano), siana (nie kładziemy go na ziemi, bo je obsikają, a później zjedzą- najlepiej kupić paśnik lub kulkę na siano) oraz powinny dostawać warzywa, najlepiej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Suszona zielenina również jest ważna w ich diecie. Świnki nie mogą jeść ziaren, gdyż nie są ziarnojadami! Sama o tym kiedyś nie wiedziałam, ale teraz już wiem i podaję to w świat. Karma powinna być porządna, nie Vitapol, tylko najlepiej coś typu Versele Laga. Dobre karmy trochę kosztują, jednak nie są one koniecznością- świnki nie muszą ich dostawać, dlatego zamiast kupować karmę za 5 zł, lepiej w ogóle jej nie kupić.

Pamiętajmy, że świnki są wegankami-witariankami, dlatego nie dawajmy im nic pochodzenia zwierzęcego, chleba (nawet suszonego), ciastek, chipsów itp. Nie mogą jeść również takich produktów jak: ziemniaki, sałata (poza rzymską), ostre warzywa (np. cebula, por), winogrona, rabarbar, grzyby, orzechy itd. Nie dawajmy im również kolb ani wapienek.

Z warzyw możemy podawać np. marchewkę, ogórka, paprykę, pomidora, cukinię, buraki, pietruszkę itp. Sporadycznie można im podawać owoce, np. jabłko.

ŹLE: DOBRZE:


4. Kupowanie świnek

Sklepy zoologiczne naprawdę nie dbają o zwierzęta. Czasami chcielibyśmy uratować źle traktowane zwierzątko kupując je, jednak jest to tylko napędzanie biznesu- na jego miejsce przyjdzie inne. Kupowanie zwierząt od prywatnych hodowców również jest nieetyczne. Najlepszym sposobem na zdobycie prosiaczka jest adopcja (np. od Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim lub od Viva Gryzonie).

ŹLE:

Świnki na zdjęciu mają o wiele za małą klatkę, złe podłoże oraz są połączone z królikami, co jest niedopuszczalne.

DOBRZE:

Jestem zakochana w śwince Balbinie!

5. Rozmnażanie

Najlepiej trzymać świnki tej samej płci, lub (tak jak u mnie) wykastrować samca. Rozmnażanie świnek na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy i weterynarza pod ręką może być opłakane w skutkach. Świnka może umrzeć podczas porodu, młode mogą urodzić się martwe, itd. Dlatego też nie kupujemy świnek ze sklepów zoologicznych- często zdarza się, że są w ciąży (często w bardzo młodym wieku).

ŹLE:
DOBRZE:

 
Wykastrowany Misio z Bożenką
Oraz mniejsze grzeszki:


-złe podłoże- nie dajemy samego żwirku, gdyż jest on za twardy dla świnek. Można zastosować np. dry bed albo matę + pod nią żwirek lub trociny.

Takie podłoże jest bardzo dobre, klatka wygląda przytulnie i aż by się samemu chciało tam zamieszkać :)

-kąpanie świnek- bez wyraźnego zalecenia weterynarza świnek nie kąpiemy.


-kupowanie świnkom kołowrotków, kul (do chodzenia wewnątrz), smyczy- świnki mają zbyt delikatne kręgosłupy na tego typu zabawki.

 -branie świnek na dwór przy zbyt niskiej temperaturze- nie chodzi oczywiście o przenoszenie ich w nosidełku przez 5 min, lecz o puszczanie ich na trawę. Przy zbyt niskiej temperaturze świnki mogą się przeziębić.

Dbajmy o to , by nasze zwierzęta były szczęśliwe i by miały wszystko, czego im potrzeba. Jeśli wiecie, że nie dacie rady zapewnić zwierzęciu odpowiednich warunków, lepiej poczekać z adopcją na odpowiedni moment.
6 komentarzy:

 1. Bardzo fajny post sama mam swinke morska i jestm bardzo z niej zadowolona moze niedługo bede miała kolejną nie wyobrażam sobie życia bez niej bardzo ja kocham i bardzo sie do niej przywiązałam ale niestety moja świnka chyba jest chora bo gdy była miała zastrzyki a teraz ma takie dziwne napady byłam z tym u weterynarza ale on nie umiał jej pomóc :( boje się ze zdechnie a tego bym nie chciała
  spam2506.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej sprawdź tutaj: http://tiny.pl/ggswc listę polecanych weterynarzy, gdyż niektórzy nie są po prostu kompetentni i mogą zaszkodzić naszym prosiaczkom. Trzymam kciuki za wyzdrowienie świnki!

   Usuń
 2. Ojejku, niektóre zdjęcia są naprawdę słodziutkie!
  Zwłaszcza Misio z łapką na kuli sianka. :D
  Nie wiedziałam tych rzeczy, pewnie dlatego że nie mam świnek. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na 9 rozdział opowiadania. Jak na razie najdłuższy! Mam nadzieję, że równie ciekawy. :)
  www.magical-history.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, właśnie- już się zabieram za czytanie, bo wczoraj zapomniałam :)

   Usuń
 4. Świetnie to napisalas. Dzięki temu jak będę chciala miec świnki to już będę wiedziala jak dobrze się nimi zajac. ;)

  OdpowiedzUsuń

Obraźliwe komentarze będą usuwane.